Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında yüzde 216 artış

Cem YILDIRIM/SÖZCÜ

Türk vatandaşlarının Almanya’ya sığınma ve iltica müracaat taleplerinde yüzde 216 artış yaşandı. İltica münasebetleri, “Siyasi baskı, özgürlüklerin kısıtlanması ve berbat ekonomik koşullar” gösterildi. Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) bu yılın birinci 11 ayında Türkiye’den sığınma ve iltica başvurusu sayısının 20 bin 802 olduğunu açıkladı. 2021’deki müracaat sayısı 7 bin 873 olmuştu.

CHP Genel Lider Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanarak MYK’ya sunulan raporda ‘’Bugüne kadar askeri darbe periyotları de dahil, Türkiye’den Almanya’ya sığınma-iltica müracaat sayısının bu seviyeye yükselmediği dikkate alındığında bugün gelinen nokta, tüm vakitlerin rekorudur” denilerek şu bilgelere yer verildi:

TÜRKLER 3. SIRADA

Almanya’ya sığınma müracaatlarında Suriyeli ve Afganlardan sonra Türkler 3. sırada yer alıyor. Bu ülkeleri Irak, Somali, Eritre, Moldova üzere ülkeler izliyor. Alman Federal Hudut Polisi’nin açıkladığı datalara nazaran ise yasa dışı yollarla giriş yapmak isterken sonda yakalanan Türk vatandaşlarının sayısında da büyük artış yaşanıyor. Ocak ayından bu yana sonda 5 bin 362 Türk yakalandı. Buradaki oran da geçen yıla kıyasla yüzde 264 arttı.

HER KISIMDAN VAR

Sadece tabipler, mühendisler, bilişimci yazılımcılar değil, her kısımdan insanımız, gençlerimiz ülkeyi terk etmeye yöneldi. İktidar; insanları, toplumu soluksuz, gençleri umutsuz bırakan, bayanları ömür tasasına sürükleyen, çocukları açlıktan vefata mahkum eden, taciz ve istismarı sıradanlaştıran uygulamalarıyla, kitlelerin geleceğini karartıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir