TBMM Başkanı Şentop: Azgınlığı, haksızlığı ve kötülüğü reddediyoruz

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Değişik formlara bürünerek, örgütlü global kötülük bizim üzerimize de gelse öbür mazlum bir topluluğun üzerine de gelse, gerek diplomasi masalarında, gerek alanda, gerekse diğer bütün platformlarda reddediyoruz, karşı koyuyoruz ve elimizden geldiği kadar uğraş ediyoruz. Azgınlığı, haksızlığı ve berbatlığı reddediyoruz” dedi. 

Şentop, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Milletlerarası Anma Törenleri’nde şöyle konuştu:

“İslam’ın diriltici kaynağı Kur’an’dan hareketle, Mesnevi formuyla yapılan bu davete, o günlerden başlayarak hiç kesilmeden bugün de dünyanın her yerinden karşılıklar verilmeye devam ediyor. Her yıl icra edilen şebiarus merasimi için ülkemizin ve dünyanın her tarafından yola çıkan yüzbinlerce vücut ve ruh, bu davetteki hakikat ve aşk davetine icabet için Konya’mıza geliyor. Bu ne saadet, bu ne hoş bir buluşmadır. 

“Onun çarpıcı kelamlarından sultanlar da etkileniyor, dilenciler de”

Onun çarpıcı kelamlarından sultanlar da etkileniyor, dilenciler de. O karıncayı da gözetiyor, Süleyman’ı da. Çocuğa da bir şey anlatıyor, bayana da erkeğe de. Serçeye de bir şey diyor, anka kuşuna da. O Doğu’ya da sesleniyor, Batı’ya da. Fakire da yer var onun mana sofrasında, zengine de. Onun sözleri, insanı akıl ve ruhun değişik açılarından sarıp sarmalar. Düşünen, akleden, seven beşerler onun büyük ve Müslüman bahçesinde gezmeyi sürdürüyor.

“Küresel çağdaş Moğollar bugün de değişik yıkımlara imza atmakla meşgul”

Kötülük dün olduğu üzere bugün de kıtalar ortası dolaşıyor ve örgütlü. Global çağdaş Moğollar bugün de değişik yıkımlara imza atmakla meşgul. İşgal, açlık, savaş, iç savaş ve diğer trajediler bugün de dünyamızın ne yazık ki ‘alışılmış’ manzaraları ortasında lakin biz alışmadık, alışamadık bu manzaralara. Değişik biçimlere bürünerek, örgütlü global kötülük bizim üzerimize de gelse öteki mazlum bir topluluğun üzerine de gelse, gerek diplomasi masalarında, gerek alanda, gerekse öteki bütün platformlarda reddediyoruz, karşı koyuyoruz ve elimizden geldiği kadar çaba ediyoruz.

“Azgınlığı, haksızlığı ve berbatlığı reddediyoruz”

Bu, bizim berbatlığa, zulme alışmamıza müsaade vermiyor, müsaade etmiyor. Alışmadık ve alışmayacağız. İnsanın beşere kulluğunu reddediyoruz. Azgınlığı, haksızlığı ve berbatlığı reddediyoruz. Yalnızca ulu Yaratıcı’nın önünde eğilen bu aziz millet, ruh köklerinin dün olduğu üzere bugün de farkında. 

“Mevlana İslamsızlaştırılamaz”

“Onu bir şahsî gelişim gurusu yahut psikologların referans kaynağı yapmak isteyenleri, O’nu İslam’dan soyutlayıp çağdaş bir filozof derecesine indirgemek isteyenleri görüyoruz. Meğer Mevlana’nın temel içeriği ve mana yeri olan İslam gözardı edildiğinde, o hayran olunan perspektiflerin de fişi çekilmiş olur, hepsi bedelsiz hale gelir. Mevlana, İslamsızlaştırılamaz. Onun şu sözleri ek tek bir ek söze bile gerek duyurmayacak kadar net ve açıktır. Şöyle der aziz Pir, ‘Ben sağ olduğum surece Kur’an’ın kölesiyim. Ben Muhammed muhtarın yolunun tozuyum. Benim sözümden bundan diğerini kim naklederse, ben ondan da bizarım, o kelamlardan de bizarım.”

Mevlana’nın 749 yıl evvel bugün dünyadan ayrılırken, vefatı bir ayrılık değil, bir buluşma, şenlik ve düğün gecesi, “şebiarus” olarak değerlendirdiğini vurgulayan Şentop, büyük hak dostunun yaktığı gönül kandilinin kalpleri ve kentleri aydınlatmayı sürdürdüğünü kelamlarına ekledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir