Talas’lı çiftçilere 5 yılda 4 bin ton kompost gübre desteği

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Göreve geldiği günden bu yana Lider Yalçın’ın tarım ve hayvancılığa verdiği dayanaklar takdir topluyor.

Bu kapsamdaki hizmetlerden en değerlileri ortasında yer alan kompost gübre imali takviyesi çiftçilerden ağır ilgi gördü.

2019 yılından günümüze hayvansal atıklardan 4 bin 40 ton kompost gübre yapılırken, çiftçiler bu sayede hem vakitten kazanıyor hem de daha az kimyasal gübre kullanıyor.

Konuyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, sağlanan takviyeyle ilgili, “Kırsaldaki çiftlik atıklarının toprağa yararlı hale gelmesi için yaptığımız çalışmalar kapsamında kompost gübre üretimi makinesini hizmete sunmuştuk. Bu sayede ziyanlı mikroorganizmalar ölsün, yararlı bakteriler artsın ve yabancı ot tohumları topraktan arındırılsın istedik. Bunlarla birlikte toprağın su tutma kapasitesi artıyor, besin unsur ölçüsü artıyor, toprak yapısı düzenleniyor ve etraf kirliliği önlemek maksadıyla kompost hazırlanıyor.” dedi.

Kompost gübrenin özel bir makineyle karıştırılarak hazır hale getirildiğini belirten Lider Yalçın, “Bu çalışmayla vakitten da kazanılıyor. 3 ay üzere müddette olgunlaşan gübreler, kompost gübre üretimi makinesiyle daha kısa müddette ve etrafa daha az ziyanlı hale getirilerek toprağa karışması sağlanıyor. Bu hizmetimizi 5 yıldır 22 kırsal mahallemizde sunduk ve hayvansal atıklardan toplam 4 bin 40 ton kompost gübre yaparak çiftçimize verdik” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir