Stefan Kuntz’tan ayrılık açıklaması! ‘Yanlış bir şey mi var?’

A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Lüksemburg maçı öncesinde konuştu. “Şu ana kadar çok uygun getirdik, amacımız iki maçı da kazanmak.” diyen Alman teknik adam, takıma davet edilmeyen Salih Uçan ve Umut Bozok için gelen soruya, “Açıkçası benim başımdaki fikir şuydu; mayıs ve haziran periyodundaki maçları hangi oyuncularla geçtiysem tekrar tıpkı oyuncularla oynamak. Sakatlıklar olmasaydı, değişiklik yapmayacaktık. Biz bir kitap yazmaya başladık ve onu bu oyuncularla yaptık. Ban nazaran hakikat olan, onlarla devam etmek. Ekibimle birlikte lig maçlarını izledik ve şu an gördüğünüz oyuncuları çağırdık.” diye karşılık verdi.

Kuntz, son devirde artan ayrılık haberlerinin sorulması üzerine, “Uluslar Ligi’nde 4 maçı da kazandık, 14 gol attık ve gol yemedik. Yanlış bir şey mi var? Doğal ki beşerler farklı niyetlere sahip olabilir. Herkesin beğendiği bir hoca olabilir. İnsanların görüşlerine hürmet duyuyorum. Bu misyon çok alımlı bir misyon, herkes burada olmak ister.” sözlerini kullandı.

Basın toplantısında da konuşan 59 yaşındaki teknik adam, “UEFA Uluslar Ligi’ni bir kitap olarak görürsek, birinci 4 maç bunun birinci kısmıydı. Mayıs-haziran devrinde açıkladığımız kadroyu korumak istedik. Farklı oyuncuları toplamak, bence mantıklı bir şey değil. Zira hedefimiz alanda otomatikleşmek. İkinci de ekip ruhuydu.” yorumunda bulundu.

“KADROYU DEĞİŞTİRMEYECEKTİK”

Sakatlıklar olmasaydı mayıs ve haziran ayındaki kadroyu bozmayacağını söyleyen Kuntz, “Sakatlıklar olmasaydı, kadroyu asla değiştirmeyecektik. Süper Lig’de maç kaçırmadan izledik. Oyuncuların oynadığı kulüplerin teknik yöneticileriyle de konuştuk. Kenan Hoca, Emre Belözoğlu ve Çağdaş Atan ile görüştü. Ben de Jorge Jesus ve Ömer Erdoğan ile görüştüm.” değerlendirmesinde bulundu.

Kadroya sonradan dahil edilen Tolga Ciğerci ve İsmail Yüksek için konuşan Alman çalıştırıcı, “Kulübe ve bir oyuncuya karşı karar aldığımız yok. Tolga Ciğerci, bizi biliyor. Uzun uzunluklu, defansif tarafı güçlü bir oyuncu. Faroe Adaları da uzun ve fizikli. Onlara karşı tepki verebilir. İsmail Yüksek potansiyelini gösteren bir isim oldu. Dorukhan ve Salih Özcan’ı kaybettik. Mücadeleci bir oyuncu düşündük, onu aldık. Tüm teknik adamlara da görüşmelerde dürüstçe bilgi verdiği için teşekkür ederiz.” dedi.

“BİR TOPLANTI YAPACAĞIZ”

Salı günkü idmanda yer almayan Merih Demiral’ın, çarşamba günü ekiple birlikte çalışacağını söyleyen Stefan Kuntz, “İlk yılımızı değerlendireceğimiz bir toplantı yapacağız. Şu an maksadımız Uluslar Ligi. Burada olurum ya da olmam… Lakin EURO 2024’e elemelerle gidemezsek, ikinci bir talih olarak Uluslar Ligi’ni cebimizde tutmamız gerekiyor.” biçiminde konuştu.

Kasım ayındaki maçlarda genç oyuncuları deneyebileceklerini söyleyen başarılı teknik adam, “Kasım ayında oynanacak maçların öncesinde ve genç performansı düzgün olan oyuncuları deneyebiliriz. 4-6 ortasında genç oyuncuyu burada denemek istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Lüksemburg maçındaki oyun planına da değinen Alman hoca, “Orkun Kökçü ve Serdar Gürler’in maçta özel misyonları olacak.” dedi.

Kuntz, basın mensuplarından gelen, “Çıkış yapıp Avrupa kulüplerine giden oyuncuların bunu devam ettirememesinin sebebi nedir?” sorusuna, “Her olaya kendi bakış açısıyla bakmalıyız. Karşılık vermesi kolay bir soru değil. Tahminen de genç bir oyuncuyu çabucak bir Avrupa kulübüne göndermemeliyiz. Genç bir oyuncum vardı. Herkes onu destekliyordu. Alanda her istediğini yapabiliyordu. Grup arkadaşları da onun eksiklerini kapatmaya çalışıyordu. Ve sonra 25 milyon Euro’ya daha büyük bir kulübe gitti. Bahsettiğim oyuncu, Bundesliga içinde bir kulübe transfer oldu lakin hayatı beyazdan siyaha döndü. Bir de öteki ülkeye transfer olmayı düşünün. Bu düşüşler olabilir. Olağan olarak değerlendirmeliyiz.” halinde yanıt verdi.

“FARKLI KALECİLER OLACAK”

Kuntz, birinci 4 maçlarda farklı kalecilerle oynadığı ve Lüksemburg ile Faroe Adaları müsabakalarında kalede kimin olacağı formunda gelen soru karşısında ise, “Sanırım birinci maçımı birinci kalecimle, ikinci maçımı ise ikinci kalecimle oynayacağım.” sözlerini kullandı.

59 yaşındaki teknik adam, Kasım ayındaki hazırlık maçları programının belirli olup olmadığı tarafında gelen soruya, “İskoçya ile Diyarbakır’da, Gaziantep’te ise Çekya ile müsabaka durumumuz var. Görüşmeler devam ediyor. Güney Amerika’da teklifler aldık. Lakin Avrupa’dan rakiplerle oynamak istedik.” karşılığını verdi.

Kuntz, “Neden burada olursam dediniz?” sorusuna, “Espri anlayışıma hakim olmadığınız için anlamamış olabilirsiniz. Orada biraz iğneleyici dokundurma yaptım. Hepsi bu. Şöyle diyelim o vakit, Uluslar Ligi’ni umursamıyorum. EURO 2024 Elemeleri’nden direkt turnuvaya gideceğiz.” diye yanıt verdi.

Stefan Kuntz, son olarak “Genç ulusal grup maçlarını da takip ediyoruz. Gürcistan ile bir maçı olacak gençlerimizin. Hamit Altıntop ile birlikte takip edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir