Peru, Meksika Büyükelçisi’nden 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi

Peru, Meksika Büyükelçisi’nin 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi. Peru, bu kararı, Meksika’nın solcu devrik önder Pedro Castillo’nun ailesine sığınma müsaadesi vermesi üzerine aldı.

Castillo, bu ayın başlarında feshetmeye çalıştığı Kongre tarafından misyondan alınmıştı. Gözaltına alınan Castillo hakkında isyan ve komplo kurma teziyle soruşturma yürütülüyor.

Meksika daha evvel Castillo’ya sığınma hakkı verebileceğini açıklamıştı.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Castillo’nun anti-demokratik bir biçimde vazifeden alındığını söylüyor.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, dün Castillo’nun Lima Büyükelçiliği’nde bulunan ailesinin inançlı bir halde Meksika’ya getirilmesi için müzakereler yürütüldüğünü açıkladı.

Peru Dışişleri Bakanı Ana Cecilia Gervasi, Castillo’nun ailesine Meksika’ya gitme müsaadesi verileceğini söyledi.

Bununla birlikte Peru, Meksika Büyükelçisi Pablo Monroy’u istenmeyen kişi ilan etti.

Peru Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Manroy’un Meksikalı üst seviye yetkililerinin Peru’daki siyasi durum hakkındaki açıklamaları nedeniyle istenmeyen kişi ilan edildiği belirtildi.

Peru’da muhalefet milletvekillerinden Maria del Carmen Alva da Meksika’yı “yolsuz bir başkana kucak açmakla” suçladı.

Castillo, kendisini azletmeye çalışan muhalefetin denetimindeki Kongre’yi feshetme kararından sonra misyondan alınmıştı.

Ancak Kongre bu karara direnerek oy çokluğuyla Castillo’yu vazifeden aldı.

Korumaları Castillo’nun Meksika Büyükelçiliği’ne sığınmasına mahzur oldu.

Castillo’nun misyondan alınmasından birkaç saat sonra, yardımcısı Dina Boluarte Kongre tarafından devlet başkanı ilan edildi.

Boluarte dün erken seçim teklifi için Kongre’nin dayanağını aldı. Nisan 2026’da yapılması gereken seçimler Nisan 2024’e alındı.

Genel seçim davetiyle gerçekleştirilen protesto hareketlerinde çatışma çıkarken Castillo’yu destekleyenler, devrik başkanın salıverilmesi talebiyle şovlar yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir