‘Milli güvenlik’ gerekçesiyle grev erteleme kararı alınan Kocaeli’deki fabrikada son durum ne?

T24 Haber Merkezi

Kocaeli Kartepe’deki Bekaert Çelik Kablo personelleri, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘milli güvenlik gerekçesiyle 60 gün grev erteleme’ kararına karşın greve başladı. Birleşik Metal İş Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığının altında imzası bulunan kağıdı bize gece saat 03.30’da bildiri ettiler. Polis bize ‘Cumhurbaşkanlığının kararnamesi var, bu fabrika greve çıkamaz’ dedi. Alınan karar yasa dışıdır ve yasa dışı kararı tanımıyoruz. Haklarımızı alana kadar, taleplerimiz gerçekleşene kadar çabayı sürdüreceğiz” dedi.

Birleşik Metal İş Başkanı Serdaroğlu, Bekaert Çelik Kablo personellerinin ‘yasak’ kararına karşın devam eden grevine ait olarak yaşanan gelişmeleri Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na anlattı. 

“Arkalarına hükümeti almışlar, oradan da yürek alarak grev süreci içerisindeki yaklaşımlarımızı bir adım ileriye götürmediler” diye konuşan Serdaroğlu, “Son iki yıl içerisinde Türkiye, alt üst oldu. Beşerler en azından toplu kontratta nefes alacak bir fiyatı yakalamaya çalışıyorlar” sözlerini kullandı. Kararın ‘yasadışı’ olduğunu söyleyen Serdaroğlu, kararı tanımadıklarını tabir etti.

Adnan Serdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Son iki yıl içerisinde Türkiye alt üst oldu; her şeye her gün, her saat artırım geliyor”

“Burası Belçika’nın değerli bir firması ve Türkiye’deki fabrika da dünyanın kıymetli fabrikalarından. Fabrika çelikten lastiklerin içerisindeki kullanılan teli üretiyor. Firmadaki arkadaşlarımız Belçika Euro’su üzerinden 2.3 Euro saatlik fiyatı alıyorlar. Yüzde yüzün üzerinde artırım talep ediyoruz. Belçika’da saat fiyatları 25 Euro, biz 5 Euro istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ona bile istek göstermiyor. Tıpkı vakitte oradaki taban fiyat 1842 Euro, 277 Euro. Buradaki arkadaşlarımızla Belçika’daki fabrikanın en düşük fiyatı minimum fiyatının yarısın da altında artırım talep ediyoruz. Bizim önerdiğimiz fiyatın yarısını bile vermiyorlar. Gerilerine hükümeti de almışlar. Grev yasağı da biliyorlar, greve çıkamazlar diye ve oradan da yürek alarak grev süreci içerisindeki yaklaşımlarımızı bir adım ileriye götürmediler. Biz tekraren mukavele yapmış bir sendikayız birinci kere mukavele yapılan bir yer değil. Bu güne kadar da karşılıklı diyalog da sağlanmıştı lakin son iki yıl içerisinde Türkiye, alt üst oldu. İnsanların bu kadar fakirleştiği, gelir seviyelerinin düştüğü bir devir oldu ki neyi isteseler bir tarafları eksik kalıyor zira her şeye her gün, her saat artırım geliyor. Beşerler en azından toplu kontratta nefes alacak bir fiyatı yakalamaya çalışıyorlar.”

“Yasa dışı kararı tanımıyoruz”

“Belçika’daki personellerin sayılarını sadece karşılıklı sayılar bilinsin diye söylüyorum yoksa kıyaslama yapmamız mümkün. Bakan bey, taban fiyatlı çalışanın azalması için sendikalaşmak lazım, toplu mukavele yapmak lazım derken bir hafta sonra bizim grevimizi yasaklıyor. Buradaki emekçilerin durumunun farkında mısınız diye Cumhurbaşkanına tekraren sorduk.  Çalışanları bu kadar mağdur etmek bu ülkenin devleti karşılıklı olarak bir toplumsal devlet anlayışı içerisinde hakem olur. İşverenleri daima el üstünde tutan, yalnızca onların haklarını koruyan bir anlayış olmaz. Lastik fabrikalarının içindeki çelik ile ulusal güvenliğin ne ilgisi var? hiçbir ilgisi yok lakin öbür bir münasebet bulamıyorlar.  Biz en çok grevi yasaklanan sendikayız. Tekraren Anayasa Mahkemesi’ne müracaat ettik ve en son karar çıkarttı. Hükümetin almış olduğu bu karara karşılık, ‘sizin yaptığınız iş Anayasa’ya aykırıdır’, dedi ve devlet sendikamıza 52 bin TL tazminat ödetti. Anayasa Mahkemesi her grevden sonra tekrar tekrar karar almaz ki. Cumhurbaşkanlığının altında imzası bulunan kağıdı bize gece saat 03.30’da bildirim ettiler. Polis bize bildiri etti ve , ‘Cumhurbaşkanlığının kararnamesi var, bu fabrika greve çıkamaz’ dedi. Alınan karar yasa dışıdır ve yasa dışı kararı tanımıyoruz. Haklarımızı alana kadar, taleplerimiz gerçekleşene kadar çabayı sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir