Millet İttifakı İzmir’de: ‘Erdoğan ve arkadaşlarını da nezaketle emekli edeceğiz’

Millet İttifakı’nın İzmir mitingi Gündoğdu Meydanı’nda başladı.

Mitinge, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

Binlerce kişinin bulunduğu Gündoğdu Alanı’na başkanlar meydana deniz yoluyla geldi. Mitinge gelen İzmirliler, daima birlikte kalp işareti yaptı.

Kürsüye birinci olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çıktı. Soyer, “14 Mayıs’ta daima birlikte ülkemizi ‘adalet olmadan kalkınma olmaz’ diyen tertemiz bir siyasete teslim edeceğiz. Daima bir arada inşa edeceğimiz gelecekte hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, personeller ölmeyecek, hiç kimse eğitim ve sıhhat hakkından yoksun kalmayacak. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir sizi cumhurbaşkanı yapmaya kararlı. Siz geleceğin Türkiyesine çok yakışıyorsunuz” sözlerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

KARAMOLLAOĞLU: İŞSİZ TEK İNSAN KALMAYACAK

Soyer’in ardından Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu mikrofonu aldı, “Önemli bir devirden geçiyoruz. Seçimlere gidiyoruz. Lakin bu seçimler bugüne kadar yapılmış olan seçimlerden çok fakat çok farklı bir seçim olacak. 20 yıldır iktidarda kalan, son 2 devirdir Türkiye’yi tek başına yöneten arkadaşlar artık patinaj yapmaya başladılar, patinajın ötesinde geri gidiyorlar. Sorunları çözemiyorlar. Son vakitlerde taktik değiştirdiler, bir sürü yeni buluşu güya ‘ne kadar becerikliyiz’ diye anlatmaya çalışıyorlar. Boşuna efor sarf ediyorlar, milletimizin sıkıntısı belirli. Adalet bizim en çok gereksinim duyduğumuz konu. Adalet olmadan devlet olmaz. Fakat kâfi mi, o da yetmez. Beşerler geçinebilecekleri gelire kesinlikle kavuşmak mecburiyetindedir. Bu yalnızca yandaşlara birtakım durumları hibe ederek sağlanmaz. 85 milyonluk ülkemizde, 85 milyonun da hangi kanaatte, hangi kanıda olursa olsun rahat geçinecek bir gelire muhtaçlığı var. Bunu sağlamazsanız huzur olmaz” dedi.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu

Karamollaoğlu, “100 küsur yıl evvel İstiklal Harbi’miz muvaffakiyetle sonuçlandırdı. Burada düşman denize döküldü ve İzmir bağımsızlığın sembolü oldu. O günkü ecdadımızın torunları olan sizleri tebrik ediyorum. Bu bağımsızlık gururunun akabinde İzmir’de arka arda 7-8 sene farkla, İzmir İktisat Kongre’leri tertip edildi. Birinci kongre çabucak yapıldı biraz uzunca sürdü. Kaygımız neydi? Bağımsızlık uğraşımızı verdik, düşmanı kovduk. Kendi memleketimizde huzurla yaşayabilmek için hangi adımlara gereksinim olduğu tek tek belirlendi. Gerisinden da ikinci İktisat Kongresi tekrar İzmir’de yapıldı. 1930’lar burada yapılan kongreler sonucunda ülkemizin nasıl büyük ataklara sahne olduğunu el birliğiyle gördük. Her vilayette fabrikalar, tesisler kuruldu. İnsanlarımıza iş imkanları sağlandı. Hatta biraz daha ileri gidilerek, dışarıya bağlılıktan kurtulabilmek için, yerli malı haftaları bile tertip edildi. Oburunu değil dışarıdan geleni değil, kendi ürettiğimizi tüketmeyi bize bir gaye olarak aktardılar. Bunlar şu anda size çok kıymetliymiş üzere gelmeyebilir lakin bizim siyasetlerimizin kökünde bu anlayışın yatması mecburiyetindeyiz. Bir başta bir başa sanayi tesisleriyle, yüksek teknolojiyle, her mevzuda biz varız diyen bir anlayışla yönetmek zorundayız. Her çalışan insan rahatlıkla geçinebilecek bir gelir elde edecek. Bu bizim idealimiz. Biz ülkemizi bir baştan, bir başa yüksek teknoloji içeren, bizi zenginleştiren, ihracat imkanını bize veren tesisleri kurmak zorundayız. Biz ülkemizi bir baştan bir başa sanayi tesisleriyle, yüksek teknolojiyle, her mevzuda biz varız diyen bir anlayışla yönetmek mecburiyetindeyiz. İşsiz tek insan kalmayacak, herkes rahat geçinebileceği bir gelire sahip olacak” diye konuştu.

YAVAŞ: SEÇİME GİREBİLİRSİNİZ ANCAK KAZANAMAZSINIZ YASAK!

Karamollaoğlu’nun akabinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kürsüye çıktı.

Yavaş, “21 yıl sonunda artık söyleyebilecekleri bir şey kalmadığı için daima bizi bir şeyler ile suçluyorlar. ‘Biz kaybedersek darbe olur’ diyorlar. Siz kaybedin diye seçime girdik kardeşim. Seçime girebilirsiniz ancak kazanamazsınız yasak! Bu türlü tehditvari konuşmaları artık millet kabul etmiyor” sözlerini kullandı.

Yavaş sahneden inerken eşi Nursen Yavaş ile birlikte kalp yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

İMAMOĞLU: İÇİNİZE ÇEKİYORSUNUZ MİS ÜZERE DEMOKRASİ, İÇİNİZE ÇEKİYORSUNUZ MİS ÜZERE LİYAKAT

Yavaş’ın akabinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye geldi. İmamoğlu, “7’nci ok yani hanımcılık” pankartını okuyarak “7’nci ok yerleşti” dedi.

“Milletin evlatlarına güveniyoruz” diyen İmamoğlu, “En son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. İzmir hazır mıyız? Her şey… Süpersiniz. Muhakkak her şey çok hoş oluyor. Kazanıyoruz İzmir, kazanıyoruz. Millet kazanıyor millet. Atatürk bize hem cumhuriyet, hem milletin Meclis’ini hem de demokrasiyi emanet etti. Millet İttifakı işte tam da cumhuriyetin yolunu takip ediyor. Tekrar takip edilen ulusal iradeyi temel alan yol. Ve bu yol hepimizi 2. yüzyılın başında mükemmel bir devir vaat ediyor. Millet İttifakı bu milletin ortak aklı, ortak ruhu, birliği. Ve buradan şunu söylemek istiyorum. Alışılmış ki bir birleştirici güç lazım. 6 başkanın ortaya koyduğu bu birlik süper. İşte burada beni görüyorsunuz. Aslında bu ittifakın en değerli kazanımlarından biri İstanbul’u kazandık. Birlikte kazandık. O birleştirici gücü ortaya koyan ve daima sürecin sonunda demokrasi kazanımlarının teminatı olan ve Allah’ın müsaadesiyle 15 Mayıs sabahı 13. Cumhurbaşkanımız olacak Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

“Esas olan Millet İttifakı’nın iktidarı milletin iktidarıdır, 86 milyonun iktidarıdır” diyen İmamoğlu, “Türkiye’nin 2. yüzyılının başlangıcını sizlerle, milletin evlatlarıyla yöneteceğiz. Türkiye’nin problemleri çözülsün, iktisat rahatlasın, paramız pul olmasın, gençleri yine işe-aşa-üretime ve geleceğin teknolojisiyle buluşturmak istiyoruz. Ortak akıl işbaşına geliyor. Hazır ol izmir, hazır ol Türkiye. Alandaki demagojik cümlelere aldanmayın. Unutmayın ki Millet İttifakı’nın güçlü takımları, ardında toplumsal güç 86 milyon insanımız için seçim kazanacak. Darbeymiş, marbeymiş. Seçimi onlar kazanırsa ulusal irade, Millet İttifakı kazanırsa darbeymiş. Haydi oradan, haydi oradan, haydi oradan. Kazanıyoruz, İzmirliler, 86 milyon insanımız kazanıyoruz. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Kazanıyoruz, kazanıyoruz, kazanıyoruz” tabirlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Dilek İmamoğlu

İmamoğlu kelamlarını şöyle noktaladı:

“86 milyonun iktidarı geliyor, bir avuç insan kaybediyor, ben bilirim diyen akıl kaybediyor, ben her şeyin hakimiyiz diyen akıl tıpış tıpış meskenine gidiyor, konutuna gidiyor. Gençliğimiz var, yolumuz uzun. Asla bölünmeyeceğiz, oylarımızı bölmeyeceğiz. Cumhurbaşkanlığında uyumuz 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na. Oyumuzu bölmeyeceğiz, böldürmeyeceğiz. Oylarımız Millet İttifakı’na. Yerli ve ulusal olmanın demokrasiye, bu ülkenin geleceğine sahip çıkmak olduğunu, yerli ve ulusal olmanın 86 milyon insanımıza eşit gözle bakabilmenin, yerli ve ulusal olmanın hak, hukuk ve adaletin takipçisi olmak olduğunu aklımızdan çıkarmayacağız. Bir avuç insan, kendisine oy vermeyenleri hain diye tanımlayan insanlara gülüp geçilir. Artık meydanlarda konuşma bile yapamıyorlar. Gülün geçin. Bu seçim partilerin yarışı değil. Bir grubun iktidar olma seçimi değil. Bu seçim 86 milyon insanın kazanacağı bir seçim. Hasebiyle sandıklarda oy patlaması yapmaya, 15 Mayıs sabahı pırıl pırıl bir güne uyanmaya… İçinize çekiyorsunuz mis üzere demokrasi, içinize çekiyorsunuz mis üzere liyakat, içinize çekiyorsunuz mis üzere bayanlara özgürlük, içinize çekiyorsunuz hak, hukuk, adalet.”

İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu’nu yanına çağırarak kalabalığa kalp işareti yaptırdı.

BABACAN: HATIRLIYOR MUSUNUZ O GÜNLERİ

İmamoğlu’nun ardından kürsüye DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan İzmirlilere, “İttifaklar var, bir metre uzunluğunda oy pusulası var. Ama 14 Mayıs seçimleri aslında bir referandum. İki tercih var önümüzde: Otoriterlik mi demokrasi mi? Keyfilik mi hukuk mu? Baskı mı özgürlük mü? Tek akıl mı ortak akıl mı? Kaygı mu umut mu? Öfke mi sevgi mi? Kriz mi, hukuk mu? Yoksulluk mu zenginlik mi? Kara kış mı, bahar mı?” diye sordu.

“Türkiye maalesef dünyadan koptu” diyen Babacan, “2003 yılında Sertap Erener ‘Every Way That I Can’ diyerek bize büyük bir gurur yaşatmıştı. Hatırlıyor musunuz o günleri. Yeniden başaracağız. Madonna’yı, Metallica’yı, Roger Waters’ı, Rihanna’yı ve çok sayıda müzisyeni biz kendi ülkemizde ağırladı. Hepsi geldi Türkiye’ye. Türkiye bütün Avrupa’nın gözbebeği oluyor. Ne vakit oluyor? Düzgün yönetildiğinde oluyor. Yeniden dinleyeceğiz inşallah” dedi.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, konuşma öncesi eşi İdeal Zeynep Babacan’la mitinge gelenleri selamladı.

UYSAL: TAKKE DÜŞTÜ, KELLE GÖRÜNDÜ

Babacan’ın akabinde kürsüye gelen Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, “İşte bu kutlu kent tarihi sorumluluğunu bir kere daha yerine getiriyor. Türk tarihi önünde bir sefer daha irade koyuyor. Demokrasi bayrağını, demokrasi meşalesini bütün baskılara karşın, bütün dayatmalara karşın yere düşürmediniz. İşte bu meydan bu ülkenin, bu aziz milletin, Türkiye’nin yarınlarının müjdecisidir. Türk insanıyla Türk beşerinin ortasına duvarlar örmeye çalışanlara bu meydan yanıttır. Türk milleti yetki istediler yetki verdi. Güç istediler, güç verdi. Mutlak güç istediler, mutlak güç verdi. Beyefendilere o da yetmedi. Dediler ki lisanımızdan dökülen kanun olsun. Şaibeli bir referandumla onu da geçirdiler. Biz uçacağız, kaçacağız dediler. Dediler fakat bu rejimin fiilen işlemeye başladığı günden bu güne milletin sofradaki ekmeği küçüldü” tabirlerini kullandı.

“Bugün milletin iradesini boğmaya çalışıyorlar” diyen Uysal, “Bir İçişleri Bakanı var. Çıkmış diyor ki ’14 Mayıs 2013 seçimleri bir darbe girişimi’ymiş. Anadolu’da hoş bir kelam var. Dün Isparta’da paylaştım. Takke düştü, kelle göründü. İşte bu beyefendilerin zihinlerinin nasıl çalıştığını bunlar ortaya dokuyor. Demokrasi esasen bu iktidar mensupları için muhalefette seslenilecek bir inanç. Onlar ruhen de lafzen de hiçbir vakit inanmadılar. 21 yıllık icraatları ortada. Artık Türk milletinin kendilerine mazeret bırakmayacak halde 4 tane 5 yıllık kalkınma planı uygulayacak vakit vermiş olmasına karşın hâlâ çıkmışlar millete vaatte bulunuyorlar. Utanın, utanın” dedi.

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal

DAVUTOĞLU: HİÇBİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI’NA APTAL OLMA DİYE MEKTUPLAR YAZILAMAYACAK

Kürsüye Uysal’ın ardından Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu çıktı.

İzmir’e yeni bir yazgı yazmaya geldiklerini söyleyen Davutoğlu, “Bu görünüm kolay olmadı. Aylarca toplandık, aylarca görüştük. Hiçbir şeyimiz zımnî olmadı. Artık milletimizi iki baht yolu bekliyor. Ya şu anda otoriter yolsuzluk nizamıyla kirlenmiş cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi devam edecek ya da Türkiyemizi, milletimizi birleştiren Millet İttifakı gelecek, yeni bir ufuk çizecek? 14 Mayıs günü yalnızca bir Cumhurbaşkanı değişimine imza atmayacağız. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılının yol haritasını çıkaracağız. Aramızdaki farklar büyük Cumhur İttifakı’yla” dedi.

İttifakın unsurlarını sıralayan Davutoğlu şöyle konuştu:

“1- Demokrasi ve özgürlükler. İnsan hakları. Cumhur İttifakı denen bu yamalı bohça yoluna devam ederse ki edemeyecek, bugünkü baskılar devam edecek. Lakin biz gelirsek, 13 cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcıları olarak biz özgürlük alanlarını genişleteceğiz. Hiç kimse ötekileştirilmeyecek. Gençler bir tweet hasebiyle cezalandırılmayacak. Herkes istediği üzere konuşacak, istediği üzere yazacak, istediği üzere giyinecek.

2- Adalet. Devletin dini adalettir diyen bir inançtan geliyoruz. Adaletin olmadığı hiçbir yerde huzur olmaz. İtimat olmaz. Geleceğe rastgele bir halde umut olmaz. Bugün talimatla yürüyen yargı sistemini tam ve bağımsız bir yargı sistemine dönüştüreceğiz.

3- İnsan onuruna yakışır bir hayat standardı ve iktisat bir sistem. Bugün bu tertip, ucube cumhurbaşkanlığı sistemi, devlet kaynaklarını yakınlarına peşkeş çeken sistem yoksulu daha yoksul yaptı. Esnafımız uğraş sarfetti kredi borçlarıyla ezildi. Çalışanlarımız emeğinin karşılığını alamadı, enflasyonun altında ezildi. Kur muhafazalı mevduat isminde faizcilere peşkeş çekilen 200 milyar Türk lirasını, art kapıdan satılan 218 milyar Türk Lirası’nın hesabını sorarak, tek tek milletimize dağıtacağız.

4- Size siyasi ahlâk, pak siyaset kelamı veriyoruz. Türkiye’de yolsuzluk sistemi hakim, kimse hesap sormuyor. Bir bakan kendi şirketinden bakanlığında dezenfektan sattı, Erdoğan onu teşekkür ederek uğurladı. Ülkenin toprakları imar baronlarına peşkeş çekildi. Türkiye dışarıdan narko olarak anılan bir devlet haline geldi. Başbakanlığımıza mani olan siyasi ahlak, imar yasası, ihale yasası tekrar gündeme gelecek. Sayın Kılıçdaroğlu’yla siyasi ahlakı Türkiye’de hükümran kılacağız. Herkes malvarlığı beyanında bulunacak.

5- Devletimizin kurumları büyük ölçüde yıprandı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti nevzuhur bir devlet değildir. Ben buraya Konya’dan geldim. Selçuklu başşehrinden cumhuriyetimize kadar… Devletimiz prestij kaybetti. Mülakatlar üzerinden niteliksiz beşerler devlet takımlarını doldurdu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bütün kurumlarıyla ayağa kaldıracağız.

6- Dünyaya açık, onurlu bir ülke. Bu kader kavşağında seçimi kaybedeceğini anlayan iktidar mensupları saldırganlaştırdılar. Bu ülkede benden sonra başbakanlık yapan bir başbakan. Lakin seçim kazanarak olmadı. Siz onu belediye başkanı yapmadınız İzmirliler. Millete hakaret eden biri olursa, ulusal iradeye laf eden biri olursa onunla hesaplaşırız. 14 Mayıs’ya yabancı istilacılara ülkeyi terk etmeyeceğiz diyor. Hiçbirimiz yabancılarla ilgiler içinde değiliz. Ancak ne yapacağız biliyor musunuz? Tarihimizde olmadığı üzere geleceğimizde de hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na aptal olma diye mektuplar yazılamayacak.”

“Önce sen yurtdışında olduğu tez edilen milyar dolarları ülkemiz getir ondan sonra yabancı istilasından bahset” diyen Davutoğlu, “Son 15 güne bu altı unsurla giriyoruz. Tam özgürlük ve demokrasi. Adalet. Temel insan onuruna yakışır ekonomik standart. Pak siyaset, güçlü devlet ve onurlu Türkiye. Bir iktidarın en saldırgan olduğu an kaybetme korkusu yaşadığı andır. En vahimi… İçişleri Bakanı… Çıktı dedi ki kendisi hakkındaki savları örtmek için her geçen gün daha çok bağıran bir bakan. Dedi ki 14 Mayıs bir sivil darbe teşebbüsü. Kendisinin başında darbe mantığı var da ondan. Dehşet yaymak istiyorlar da ondan. İşte biz 6 genel lider, 2 büyükşehir belediye liderimiz buradan sesleniyoruz. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Hiçbir güç ulusal iradeye hakim olamayacak. 14 Mayıs’ta her bir oya, her bir sandığa sahip çıkacağız” sözlerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu

AKŞENER: HER AİLEDEN BİR OY İSTİYORUM

Davutoğlu’nun akabinde kürsüye çıkan İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener birinci defa eşi Tuncer Akşener ile poz verdi.

Akşener konulmasına başlamadan evvel “Herkes eşiyle birlikte çıkınca ben de kocamı getireyim dedim. Birinci kere ulusal oluyor ya utanıp kaçtı” diyerek esprili bir lisanla eşine takıldı.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener ve Tuncer Akşener

Akşener, “İzmir’e gavur diyenler, Cumhuriyet’imize kuranlara da ‘İki ayyaş’ dediler. Sonra ne oldu? O ‘iki ayyaş’ kelamına karşı evvel bayanlar, sonra gençler ayağa kalktı ve 14 Mayıs akşamı 13. Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamına oturtacağız. Lakin sayın Erdoğan ve arkadaşlarını da nezaketle emekli edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Akşener, şöyle devam etti: “Her aileden bir oy istiyorum. Zira şu ana kadar en çok eziyet gören benim. Bize ‘sürtük’ dendi, bana ‘fosforlu’ dendi. Her aileden bir oy istiyorum. Moralim için istiyorum, ailem için istiyorum, torunum için istiyorum.”(HABER MERKEZİ)

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir