Kuşkonmaz üreticisi Sparga1 Tarım A.Ş., 400 dönümlük alanda dikim faaliyetine başladı


fonbulucu platformunda kitle fonlama sistemi ile finansa edilerek şirketleşen Sparga1 Tarım A.Ş., Isparta’ya bağlı Bozanönü Köyü’nde kuşkonmaz dikim faaliyetlerine başladı. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan ve üç hafta sonunda 400 dönümlük alanı kapsayacak olan dikim faaliyeti törenine Sparga1 Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Dağlı ile fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız’ın yanı sıra siyasiler, Isparta İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Mehmet Çelik, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Yılmaz, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Isparta İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinden Ali Gündüz ve arazi sahiplerinden Ahmet Özcan katılım sağladı.

Tarımsal üretimin finansmanında kitle fonlama sisteminin kullanıldığı fonTAR yatırım modelinin ilk projesi olan Sparga1, Isparta’ya bağlı Bozanönü Köyü’nde kuşkonmaz dikim faaliyetlerine başladı. Tüketimi yurt dışında ve  yurt içinde her geçen gün  artmasına   rağmen dünya çapında üretim açığı bulunan kuşkonmazın başarılı bir şekilde üretilmesi ve ihraç edilmesi amacıyla kurulan, 70’i halka açık olan Starga1 Tarım A.Ş.’nin 8 Temmuz Cumartesi günü yapılan dikim faaliyeti törenine Sparga1 Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Dağlı ile fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız’ın yanı sıra  siyasiler, Isparta İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Mehmet Çelik, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Yılmaz, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Isparta İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinden Ali Gündüz ve arazi sahiplerinden Ahmet Özcan katılım sağladı. Toplamda 400 dönümlük alanda gerçekleşecek dikim faaliyetinin üç hafta sonunda tamamlanması planlanıyor. 

Sparga1, Eylül 2022’de fonbulucu’da kitle fonlama turunu çıkarak yayında kaldığı 10 günde %400 fonlanmıştı. 4 milyon TL talebe karşılık 16 milyon TL ön talep alan şirket, bu başarılı fonlamanın ardından 16 milyon TL fon hedefiyle üretim amaçlı ikinci yatırım turuna çıkmıştı. 15 günlük ikinci kampanya süresince ilk tura katılan 1.868 yatırımcıdan 1.595’inin ikinci turda da projeyi desteklemesiyle 16 milyon TL’lik hedefinin %119 üzerine çıkaran şirket, bu performansla toplamda 19 milyon 49 bin TL tutarında fon toplamıştı. Sparga1 Tarım A.Ş. aktarılan fon ile birlikte 2023’te  toplamda 400 dekar alanda üretim aşamasına geçmek üzere atağa geçmişti.   

4 bin dönümlük arazide kuşkonmaz üretimi hedefleniyor

Törende konuşan Sparga1 Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Dağlı, “Kuşkonmaz bitkisi aslında Anadolu’nun bitkisidir. Zamanla yurt dışına çıkarılarak geliştirilmiştir. Bugün burada, tüm dünyada sebzelerin kraliçesi olarak adlandırılan bu bitkiyi kendi topraklarımızla buluşturuyoruz. Bozanönü Köyü’ndeki üretim alanını 400 dönüm olarak belirledik. Nomad Tarım olarak 20 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Teknolojiyi ve gelişmeleri takip ederek en modern arazileri Isparta’mıza kazandırdık. Sparga1 bizim ilk şirketimiz, ikinci şirketimiz Sparga2 ile 600 dönümlük bir alanda ekim yapacağız. Hedefimiz Isparta’da toplam 4 bin dönümlük arazide kuşkonmaz ekimi yapmak. Ülke ekonomilerinin bel kemiği olan tarıma ve yerel üretime can suyu olmak adına bundan sonra da elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız ise, “Bugün burada bulunarak aslında tarihe tanıklık ediyoruz. Her türlü kaynağa sahip bir ülkeyiz fakat potansiyeli yüksek girişimler finansmana erişimde sorunlar yaşayabiliyorlar. fonbulucu olarak bu noktada kitleleri devreye sokuyoruz ve bu girişimlerin finansmana erişimlerini kolaylaştırıyoruz. Bu tören, Türkiye’nin ilk kitle fonlama platformunda iki kez fonlanmış bir tarım girişimi olan Sparga1 Tarım A.Ş.’nin başarısının imzasıdır. Bu ilk dikim faaliyetinin ardından üretim alanlarımızı artırarak dışa bağımlı kuşkonmaz pazarında rahatlıkla söz sahibi olabileceğimiz günler çok yakındır” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir