Kızını öldüren anneye çifte indirim

İzmir’de, kızı Zeynep Vural’ı (29) boğarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Ayşe Vural‘a (59) “tahrik” ve “iyi hal” indirimleri uygulanarak 18 yıl 4 ay mahpus cezası verildi. Tutuksuz baba Saffet Vural (70) ve oğlu Ömer Vural‘ın (25) beraatine hükmedildi.

Buca Emniyet Müdürlüğü’ne 17 Mayıs 2021’de gelen Ayşe Vural, kızını öldürdüğünü, eşi ve oğlunun olayla ilgisi olmadığını belirterek, teslim oldu. Hareket geçen takımlar, Ayşe Vural’ın Laleli Mahallesi’nde 5 katlı apartmanın giriş katındaki konutuna gitti. Gruplar, Zeynep Vural’ın yatağında cansız vücudunu buldu. Ayşe Vural, eşi Saffet Vural ve oğlu Ömer Vural gözaltına alındı. İncelemede Zeynep Vural’ın boğularak öldürüldüğü belirlendi. Otopsinin akabinde Zeynep Vural’ın cenazesi toprağa verildi, anne Ayşe Vural da tutuklandı. Saffet Vural ve Ömer Vural ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

Hazırlanan iddianamede savcı, hareketin Ayşe Vural tarafından tek başına meydana getirilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Savcı ayrıyeten sanıkların tabirlerinde çelişkiler olduğunu vurguladı. 3 sanık hakkında ‘üstsoy yahut altsoydan birine taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep edildi.

Baba ve kardeş beraat etti

Tutuklu sanık Ayşe Vural ile tutuksuz sanıklar Saffet Vural ile oğlu Ömer Vural’ın yargılanmalarına İzmir 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya sanıklar ile avukatlar katıldı. Duruşmada kelam alan Ayşe Vural’ın avukatı Mehmet Ali Orman,Mahkemenin bilakis sanıkların tabirlerinde rastgele bir çelişki bulunmadığını düşünüyoruz ve mütalaayı kabul etmiyoruz. Buradaki mesken, olağan bir konut değil. Zeynep de ne yazık ki olağan değildi. Müvekkilimin beraatini istiyorum” dedi.

Son kelamı sorulan Ayşe Vural da “Ben kızımı öldürmek istememiştim” diyerek beraatini istedi. Tutuksuz sanıklar ise beraat talebinde bulundu.

Savunmaların akabinde karar açıklandı. Heyet, Ayşe Vural’ı ‘alt soyu taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Heyet ayrıyeten ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak cezayı 18 yıl 4 ay mahpusa çevirdi. Tutuksuz sanıkların ise beraatine hükmedilerek duruşma bitirildi. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir