İstanbul’da 4 milyon liralık kaçak eşya ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrük Koruma grupları, kaçakçılıkla uğraş kapsamında yürüttüğü çalışmalarda gerçekleştirilen geniş kapsamlı operasyonlarına bir yenisini ekledi.

Yapılan operasyona ait Erenköy Gümrük Alanı’nda basın toplantısı düzenlendi.

Verilen bilgiye nazaran, İstanbul Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü takımlarınca Hollanda çıkışlı Türkiye’ye gelen bir TIR’ın getirmiş olduğu tonlarca tartıdaki eşya incelemeye alındı.

İstanbul’da Erenköy Gümrük Alanı’na gelen araçtaki eşya, Ticaret Bakanlığının gelişmiş teknoloji ve sistemlerinde yapılan sorgulamalarda riskli olarak değerlendirildi.

TIR’ın taşıdığı yükün evraklarına bakıldığında zati eşyanın, “ev eşyası” halinde beyan edildiği görüldü lakin yapılan fiziki denetimlerde, çok sayıda kullanılmamış ve piyasaya sürülmeye hazır ticari niteliği olan eşya tespit edildi.

Yapılan arama sonucunda 46 fotoğraf makinesi lensi, 21 fotoğraf makinesi, 11 fotoğraf makinesi şarj aleti, 1 fotoğraf makinesi flaşı, 110 köstekli saat, 65 kol saati, 60 masa saati, 9 dürbün, 3 kilo bijuteri gereci, 1.612 plak, 28 olimpik hatıra parası, 84 porselen oyuncak bebek, 292 oyuncak model otomobil, 340 biblo, 44 süs eşyası, 105 kilo cam mutfak eşyası, 1.355 kilo porselen mutfak eşyası, 43 kilo plastik bahçe sulama materyali ve emsal nitelikte birçok ticari eşya ele geçirildi.

Gerçekleştirilen ölçüm ve tespit çalışmaları sonucunda eşyanın piyasa pahasının 4 milyon lira olduğu anlaşıldı. Toplamda 14 ton tartısındaki kaçak eşyaya el konuldu.

Olayla ilgili soruşturma İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir