Gündüz: Acılarıyla kenara itilmiş sessizlerin çığlığı, öfkesi olacağım

ANKARA – Türkiye’nin tarihi seçimine sayılı günler kala milletvekili adayları seçmenlerin dayanağı için alanda. Türkiye’nin sorunlarına tahlil üretmeyi taahhüt eden muhalefetin adayları yargıdan iktisada çok sayıda başlıkta vaatlerde bulunuyor.

Ankara’da 15 Temmuz 2020 tarihinde alkollü olduğu tespit edilen şoförün çarpması sonucu vefat eden 19 yaşındaki profesyonel bisiklet şoförü Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz de siyasete atıldı. Türkiye Komünist Partisi’nden Ankara 3’üncü bölge 1’inci sıra milletvekili adayı olan Gündüz Gazete Duvar’ın ‘Adaylarla 5 Soru 5 Cevap’ köşesine konuk oldu.

‘ADALET ÇIĞLIĞINI YAŞAYAN BİRİ OLARAK MECLİS’TE DUYULUR OLMASI İÇİN ADAY OLDUM’

Oğlunun vefatına sebep olan şoförün tahliyesinin akabinde yaptığı açıklamalar münasebet gösterilerek hakkında davalar açılan Menderes Gündüz toplumda öfke biriktiğini söyledi. Seçildiği takdirde haksızlığa uğrayanların sesi olacağını belirten Gündüz’ün sorularımıza karşılıkları şu formda oldu:

Neden milletvekili adayı oldunuz?

Oğlumuz Umut Gündüz’ün kaybından sonra kaza denilerek yasallaştırılan cinayetin sorumlusunun 4 ay üzere kısa mühlet tutukluluğunun akabinde yürüttüğümüz adalet gayretinde acı bir deneyim edindik. Bisiklet, motorsiklet, bayan ve iş cinayetlerinde ülkenin tamamında cezasızlık siyaseti karar sürmekte. Her işlenen cinayette yasal eksiklikler var. Meclis fonksiyonsuz bırakılmış. Yapanın yanına kâr kaldığı bir nizama dönüşmüş. Ben de başta yaşadığımız büyük kaybın akabinde ve dayanışma içerisinde olduğumuz ailelerin sözcüsü ve Meclis’in daha çok halktan yana yasal düzenlemeleri yapması, adalet çığlığını yaşayan biri olarak Meclis’te duyulur ve görülür olması için milletvekili adayı oldum.

‘TEK VE ÇARESİZ KALMAK DEMEKTİ’

Neden Türkiye Komünist Partisi’nden aday oldunuz?

Ülkemiz üzere baskı, zorbalık ve adaletsizliğin karar sürdüğü bir yerde örgütsüz olmak tam da bu dediğim şeylerde tek ve çaresiz kalmak demekti. Bur şiddetli süreçte başta partimiz her süreçte tüm üniteleri ile yanımızda oldu. Ülkemizin her köşesinde faal, disiplinli ve ahlaklı gayretlerine tanıklık ettiğimiz Türkiye Komünist Partisi milletvekilli adaylığımızda tesirli oldu.

‘BİRİKEN ÖKFE VE TALEP TARİHİ BİR FIRSAT’

İktidar da muhalefet de 14 Mayıs 2023 seçimine başka bir değer atfediyor. Sizce bu seçimi kritik kılan ne?

Ülkemizde 20 yılı geçkin vakittir AKP iktidarda ve son beş yıl tek adam rejimi denilen ucube bir rejim tarafından yönetiliyor. Fakir halk 20 yıldır muhalefetin tesirli bir çaba yapmamasına karşın bu zorba rejimden kurtulmak istiyor. Halk bu rejimden, özelde Erdoğan’dan kurtulmak için çok büyük bir öfke biriktirdi. Sendikalar, meslek odaları ve muhalif tüm kısımlar baskı ve zorbalıkla susturuldu. Elindeki yargı sopasını sonuna kadar kullandı. Tüm bunlara karşın halkın haklı talebi artık ‘değişim’ diyor. Biriken bu öfke ve talep tarihi bir fırsat.

Size nazaran Türkiye’nin en büyük problemleri nelerdir?

Ülkemizde her yurttaşın karşılaştığı en besbelli sorun işsizlik, adaletsizlik, ötekileştirme, siyasi iktidara yakın değil iseniz haklı dahi olsanız haksızlığa uğramak.

‘HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞ HER YURTTAŞIN SESİ OLACAĞIM’

Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz, milletvekili olduğunuz takdirde birinci olarak hangi çalışmaları hayata geçireceksiniz?

Yargının bağımsız, her alanda fırsat eşitliğinin sağlandığı, insan odaklı ömür odaklı bir idare, baskı ve zorbalığın olmadığı bir Türkiye. Milletvekili seçildiğim takdirde ülkemizde haksızlık ve hukuksuzluğa uğramış her yurttaşın sesi olacağım. Kaza-kader denilerek acıları ile kenara itilmiş sessizlerin çığlığı, öfkesi olacağım. Başta ülkemizde son yıllarda artan bisiklet, motosiklet, bayan ve iş cinayetlerini önleyecek yasal düzenlemeler, aileler ile dayanışma ve çabayı büyüteceğim. Halkın Meclis’i halkın meselelerini konuşacak. Bir avuç zenginin daha fazla güçlü olması için bu halk kurban edilmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir