Bakan Soylu: Bırakın kim kavga ediyorsa etsin, kim kendi ülkesini kaosa sürüklemek istiyorsa sürüklesin

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Geçmişimizden ve geleceğimizden daha fazla birlik içerisinde olmamız lazım. Bunu daima birlikte sağlayalım, gerçekleştirelim. Bırakın kim hengame ediyorsa etsin. Bırakın kim kendi ülkesini kaosa sürüklemek istiyorsa sürüklesin. Biz ona müsaade etmeyelim” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Soylu, Kızıltepe ilçesinde AK Parti İlçe Başkanlığı önünde vatandaşlara hitap etti. Soylu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın kenti ziyaret edeceğini söyledi.

Mardin’den Diyarbakır’a, Van’dan Şanlıurfa’ya, Bitlis’ten Hakkari’ye kadar bölgenin uzun yıllar yoksulluğa, ötekileştirilmeye mahkum bırakıldığını kaydeden Soylu, şöyle konuştu:

“Sanki bu kadermiş üzere. Herkes elinden geleni yapmaya çalışmıştır yıllar evvel. Fakat herkesin yapmaya çalıştığının deneyimini herkesin çabasının deneyimini değerli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle imbikten süzülen bir deneyim ile aldı. ‘Ben ülkemin insanı için ne yapabilirim, bu yoksulluktan ve ötekileştirmeden nasıl kurtarabilirim, nasıl daha varlıklı hale getirebilirim, nasıl herkesi kendini daha yeterli söz edebilir hale getirebilirim?’ diye adımlarını attı. Yalnızca adım atmadı, risk aldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu ülkede insanları yalnızca etnik kökeninden ötürü farklı bir tarafa itmenin, bu ülkeye nasıl kaybettirdiğini gördüğünü söyleyen Soylu, bu ülkeyi buradan çekip çıkarmanın ve büyük bir oyunu bozmanın gerektiğini bildiğini ve gereğini yaptığını aktardı.

“Bu coğrafyayı bu hale getiren biz değiliz”

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi bir kaostan ve karmaşadan çekip çocuklarımızın geleceğinin oluştuğu bir Türkiye’ye döndürme kolay bir iş değil. Zira bu coğrafya kolay bir coğrafya değildir. Etrafımızdaki coğrafyada risklerimiz var. Zira bu coğrafyayı bu hale getiren biz değiliz. Bu coğrafyayı bu hale getiren, ‘Irak’a demokrasi getireceğiz’ dediler, Irak’ı karıştırdılar. Afganistan’a ‘Barış getireceğiz’ dediler, Afganistan’ı karıştırdılar. Yemen’den Libya’ya kadar bu coğrafyada ne kadar ayakta durmak isteyen millet varsa hepsini karıştırdılar. Rusya Ukrayna savaşı başladı, besin krizine düştüler. Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı kurtulabilecekler miydi, hayır. O beğenmedikleri sabahtan akşama kadar laf yetiştirdikleri dudak büktükleri Recep Tayyip Erdoğan dünyayı besin krizinden kurtarıyor. Pekala artık diğer bir krizden kurtarmak için gayret sarf ediyor. O da güç krizi. Almanya da İngiltere de titriyor. Hani 50, 100 yıllık planlar yapıyordunuz, önümüzdeki kışın nasıl ısınacağınızın planını gerçekleştiremediniz. Bunları birinci defa ne yapacağını bilmeyecek bir biçimde yakaladık, bu büyük fırsattır. Birinci defa dünyayı tanıyan, avucunun içi üzere bilen bir önderle yakaladık. Birinci defa etrafımızdaki coğrafyadaki bu kaosu, kargaşayı, bitirmek için kendini evet bütün bilgisini, deneyimini ortaya koyan bir başkan ile bir arada yakaladık. Daha yapacağımız çok iş var. Evvelden 3 ay önümüzü göremezdik. Türkiye Endüstrici İşadamları Derneği vardı, bu türlü Türkiye yönetmek için laflar söyler. Derlerdi ki ‘Türkiye yönetilmiyor, üç ay önümüzü göremiyoruz.’ Artık 2023’ü, 2053’ü, 2071’i planlayan Türkiye. Artık Türkiye Yüzyılımızı planlıyor.”

“Bize itimat edin, bize güvenin”

Hakkari’de 2016, 2017, 2018 ve 2019’da hiçbir çocuğun tıp fakültesini kazanmadığını anımsatan Soylu, 2020’de 4, 2021’de 19, 2022’de 26 öğrencinin tıp fakültesini kazandığını aktardı. Bakan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bırakın kim kendi ülkesini kaosa sürüklemek istiyorsa sürüklesin”

Bunları birlik içerisinde yapacaklarını, daha çok çalışmaya muhtaçlıklarının olduğunu belirten Soylu, “Geçmişimizden ve geleceğimizden daha fazla birlik içerisinde olmamız lazım. Bunu daima bir arada sağlayalım, gerçekleştirelim. Bırakın kim arbede ediyorsa etsin. Bırakın kim kendi ülkesini kaosa sürüklemek istiyorsa sürüklesin. Biz ona müsaade etmeyelim” sözlerini kullandı.

Soylu, şöyle devam etti:

“Eğer bu Avrupa bu Amerika Mardin’i tanımış olsaydı, Ege Denizi’nde de Akdeniz’de de bir tane çocuk hayatını kaybetmezdi, boğulmazdı, onların haksızlıklarıyla karşı karşıya kalmazdı. Biz büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Daha yapacağımız çok iş var. Mevlana’dan Yunus Emre’ye, İdris-i Bitlisi’den Ahmed-i Hani’ye kadar bu memlekette birçok büyüğümüz var. Onların emanetlerine sıkı sıkıya sahip çıkalım. Bizim çocuklarımız geleceğiyle dünyayı aydınlatır. Doğrunun, hakkın, hakikatin ve adaletin ne olduğunu gösterir. Onun için yarın Türkiye’de 20. yüzyılın altyapısını tamamlayan 21. yüzyılın altyapısını da tamamlayan gelecek kuşaklarımızı ayakları üzerinde güçlü bir Türkiye’ye ulaştıran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılayacağız. Birçok kasvetle karşı karşıya kaldık. O da siz de. Hiç sizden vazgeçmedi. Doğu ve Güneydoğu’da yoksulluk vardı. Bugün havalimanlar, hastaneler, 81 vilayette olduğu üzere üniversiteler, yollar var. Bugün OSB’de boş yer yok, talep var. Yarın çok daha âlâ olacak. Büyük fabrikalar var.”

Tarım topraklarının sulandığını, Türkiye’nin, Mardin’in büyüdüğünü anlatan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bunu dünyanın bütün baskısına karşın geri adım atmadan sağlamaya çalışan ve uğraş gösteren ‘ben bir tek Allah’ın ve milletin önünde eğilirim’ diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı yarın Mardin’de inşallah çok hoş karşılayacağız. Daima birlikte birliğimizi ve beraberliğimizi gösterelim. Bunu daima birlikte sağlayalım. Mardin’in nasıl bir kardeşlik kenti olduğunun yararını ne vakit göreceğiz biliyor musunuz? 3 milyon gelen turisti, 6 milyona çıkarttığımız vakit. Her şeye karşın Recep Tayyip Erdoğan’la inşallah büyük ihtilallerin altına imza atacağız.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir