Babalık Erkeklerin Beyninini Farklılaştırıp Değiştiriyor…Ne Tür Değişiklilikler, Diye Merak Ediyorsanız…

Yeni bir araştırma, bebek sahibi olmanın anneler üzere babaların da beyninde değişikliğe neden olduğunu ortaya koydu. Babalardaki bu değişikliğin derecesinin bebekleriyle ne kadar etkileşim kurduklarına bağlı olduğu düşünülüyor.

Kâr gayesi gütmeyen medya ve araştırma kuruluşu The Conversation, bu sorunun yanıtını aramak için Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya’da babalar üzerinde bir araştırma yaptı.

Los Angeles’taki Güney Kaliforniya Üniversitesi ile Madrid’deki Gregorio Sıhhat Araştırma Enstitüsü ve BeMother projesi işbirliğinde yürütülen araştırma için birinci sefer baba olacak 40 erkeğin beyni incelendi.

Herhangi bir yeni beceriyi uygularken olduğu üzere, bir bebeğe bakma tecrübesinin de yeni ebeveyn olan insanların beyinlerinde iz bırakabileceği varsayımından yola çıkıldı. Nörobilimciler, beyinde yeni bir lisan ya da müzik aleti öğrenildiğinde yaşanan benzeri değişikliğe tecrübe kaynaklı beyin plastisitesi ismini veriyor.

Yapılan araştırmalar, hamilelik yaşamadan da olsa yeni doğmuş bir bebeğe bakmanın bilişsel, fizikî ve duygusal gerekliliklerini yerine getiren babaların beyinlerinde bu cins bir plastisiteyi (ya da esnekliği) gözlemleyebildi.

The Conversation ise araştırması kapsamında, 40 babanın beynini eşlerinin hamileliği sırasında ve doğumdan 6 ay sonra olmak üzere iki kere manyetik rezonans (MR) görüntüleme metoduyla inceledi.

‘İlgi derecesi değişiklik ölçüsünü etkiliyor olabilir’

Araştırmada, 20’si İspanya’dan ve 20’si ABD’den olan bu babaların beyinlerinde doğum öncesi ve sonrasına dair değerli değişikliklere rastlandı. Bu değişikliklerin bilhassa babanın beyninde, bebeğe karşı görsel sürece, dikkat ve empatiye katkıda bulunan korteks bölgelerinde yaşandığı tespit edildi. Birebir devirde incelenen 17 çocuksuz erkekte ise bu cins bir farklılaşma görülmedi.

Araştırmacılar tarafından, görülen bu değişimin derecesinin babanın bebeğiyle etkileşim derecesine bağlı olabileceği söz edildi. Araştırmacılar, “Babalardaki beyin plastisitesinin derecesi, bebekleriyle ne kadar etkileşim kurduklarıyla ilişkili olabilir. Dünyanın birçok yerinde babalar çocuk bakımında giderek daha fazla yer alsa da, baba iştiraki erkekler ortasında büyük farklılıklar gösteriyor.” notunu düştü.

Bu etkileşim aralığının neden birinci sefer anne olanlarda baba olanlara nazaran daha büyük beyinsel değişimler yaşandığını da açıklayabileceği öne sürüldü.

Öte yandan babaların beynindeki değişimin annelerdekinin sırf yarısı kadar olduğu görüldü.

Araştırmacılar, “Ebeveynlik rolüne ahenk sağlamada sorun yaşama riskiyle karşı karşıya kalabilecek babalara en düzgün nasıl müdahale edileceğini bulmak için çok daha fazla araştırmaya gereksinim var.” sözlerini kullandı.

KAYNAK:euronews..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir