Aziz Yıldırım, haksız tutukluluk talebiyle açtığı tazminat davasından 108 bin lira kazandı

Fenerbahçe‘nin eski başkanı Aziz Yıldırım‘ın şike kumpası davasında haksız yere cezaevinde tutulduğu için İstanbul Defterdarlığı’na açtığı 777 milyon 741 bin lira maddi ve manevi tazminat davasında karar çıktı.

777 MİLYON 741 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI

Eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz 2011 de düzenlenen şike operasyonu sonrasında gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Birçok sefer haksız yere cezaevinde tutulduğunu söz eden Yıldırım, 365 gün sonra tahliye edildi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin 2021’de mahallî mahkemenin beraat kararını onaylamasıyla dava Aziz Yıldırım istikametinden kapanmış oldu. Eski Fenerbahçe Başkanı Yıldırım, Şike Davası’nın kumpas olduğunun ortaya çıkmasının akabinde cezaevinde tutuklu kaldığı günler için Hazine’ye 777 milyon 741 bin liralık tazminat davası açtı.

AZİZ YILDIRIM, TAZMİNAT DAVASINI KAZANDI

Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi Aziz Yıldırım’a 8 bin 89 lira 49 kuruş maddi, 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi verilen kararın münasebetini açıkladı. Gerekçeli kararda Aziz Yıldırımın avukatlarının verdiği dilekçede yer aldı. Bu dilekçede, yürütülen yargılama müddetince davacının tutuklu kaldığı periyotta yoksun bırakıldığını, 365 günlük müddet boyunca haksız olarak tutuklu kaldığını, bu devirde davacının mesleğine devam etmesi ve çalışma hakkıyla birlikte elde edeceği gelirinde engellendiği, ihalesini kazandığı projeden çıkarıldığı, haksız tutukluluk sonunda tıpkı şartlarda iş imkanı ve kar elde etme imkanına sahip olamadığı bu süreçte davacının ve ailesinin çektiği acı ve elem ile üzerinde bıraktığı olumsuz tesirlerin telafisinin mümkün olmadığını belirterek maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulduğu yer aldı.

MADDİ ZİYANI 8 BİN LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Mahkeme tarafından açıklanan gerekçeli kararda Aziz Yıldırım’ın haksız biçimde gözaltı ve tutuklu kaldığı periyoda ait maddi tazminatın hesaplanabilmesi ismine ekspere başvuruldu. Uzman tarafından hazırlanan raporda Aziz Yıldırım’ın gözaltı ve tutuklu kaldığı müddette uğradığı maddi zararın 8 bin 89 lira 49 kuruş olarak belirlendi. Mahkeme tarafından manevi zararın karşılanması ismine yapılan değerlendirmede elem, ızdırap ve ruhsal badirelerinin bir ölçüde de olsa giderilmesi maksadına yönelik olduğu göz önüne alınarak 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıyeten manevi tazminatın 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacı Aziz Yıldırıma verilmesine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir