Avrupa borsaları düşüşle açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,1 azalışla 7.186 puanda, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1 düşüşle 5.921 puanda, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,49 gerilemeyle 7.835 puanda ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,5 kayıpla 21.666 puanda bulunuyor.

Avro/dolar paritesi, dün yüzde 0,6 kıymet kaybetmesinin akabinde bugün de düşüşünü sürdürürken, şu dakikalarda evvelki kapanışının yüzde 0,6 altında 0,9910’dan süreç görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu akşam açıklayacağı faiz kararı öncesi global piyasalarda dalgalı seyrin sürdüğünü söz etti.

FED KARARI BEKLENİYOR

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu akşam 21.00’de faiz kararını açıklayacak. Banka’nın faiz kararının yanı sıra gelecek periyoda ait açıklayacağı projeksiyonlar ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması da yakından takip edilecek. Para piyasası fiyatlamalarında, Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımına yüzde 84 ihtimal veriliyor. Banka’nın 1 tam puanlık faiz artırımı ise yüzde 16 ile düşük ihtimal olarak görülüyor.

Avrupa genelinde ise güç krizi ve bu kapsamında alınan önlemlerin gündemin odağında kalmaya devam ettiğini belirten analistler, Ukrayna’nın doğusundaki kelamda Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinde Rusya’ya bağlanmak için alınan referandum kararının tesirlerinin de yakından izlendiğini söyledi.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek, askeri kısmi seferberlik ilan etti.

Analistler, yarın kararlarını açıklayacak olan İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faizlerde 50 ve 75 baz puanlık artırıma gideceği ihtimalinin neredeyse eşitlendiğine işaret ederek, bugün bilgi gündeminin zayıf olduğunu, yükselen tahvil faizlerinin seyrinin izleneceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir