Ata’nın çiftliğini babalarının çiftliği gibi yönetmişler

Ulu Başkan tarafından Hazine’ye kurallı bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), yerinin yarıya yakını kaybedildi.

TBMM’ye sunulan Sayıştay raporuna nazaran 1925 yılında yaklaşık 55 bin 538 dekar olan arazi satış ve evrelerle 33 bin 98 dekara düştü. AOÇ’nin ürettiği yoğurt, ayran üzere eserlerde girdi maliyetlerinin artması nedeniyle üretim azaldı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek döneminde bir firmaya fidanlık yapılması için verilen 33 dekar yere örnek daire ve ofis kuruldu, bu bahiste dava açıldı. TBMM’ye sunulan Sayıştay raporunda şu bilgiler yer aldı:

KİRALANDI: 2021 yıl sonu prestijiyle AOÇ yerinin, yüzde 67 oranında 22.200 dekarlık kısmı orman alanı olarak belirlenmiş ve büyük ölçüde ağaçlandırılmıştır. Arazinin yüzde 15 oranında 5.131 dekarlık kısmı çeşitli kamu ve özel bölüm gerçek ve hukukî şahıslarına kiraya verilmiş, yüzde 6 oranında 1.803 dekarlık kısmı ise kültüraltı tarım yeri olarak kullanıma ayrılmıştır.

ANKAPARK: Arazinin yüzde 7’si olan 2.162 dekarlık kısmı hayvanat bahçesi (Ankapark) alanı olarak 29 yıllığına Ankara  Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmiş ve kalan yüzde 5 oranında 1.809 dekarlık kısmı da arsa,  kanal, yol, bina alanları olarak kullanılmaktadır.

ZAMLAR: AOÇ’nin 2021 yılında ürettiği eserlerin maliyetleri program amaçlarıyla uyuşmamaktadır. Yoğurt üretim ölçüsü yüzde 20 azalırken, üretim masrafı yüzde 8 oranında artmış, ayran üretim sarfiyatı yüzde 14 azalırken, ayranın maliyeti yüzde 31 artmıştır.

GÖKÇEK KİRAYA VERDİ

AOÇ tarafından 2015 yılında ABB eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde ABB’ye kiralanan ve ABB tarafından da bir firmaya “fidanlık üretim alanındaki hizmetlerin daha uygun yürütülebilmesi” için kiraya verilen AOÇ Söğütözü fidanlığındaki 33 dekar toprağa örnek daire ve ofis kurulması da Sayıştay denetçilerine takıldı.  AOÇ Müdürlüğü tarafından 2018 yılında ABB’ye dava açıldı.

14 Haziran 2021 tarihinde yapılan duruşmada ABB lehine firmanın tahliye edilmesi tarafında karar çıktı. Sayıştay raporunda  “Ankara Büyükşehir Belediyesine fidanlık olarak kiraya verilen 33 dekarlık alanın maksadı dışında kullanılması ile ilgili Mahkeme sürecinin titizlikle takip edilmesi, kiraya verilen alanların kiralama gayesi dışında kullanılmamasına itina gösterilmesi değer arz etmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir